Wystawę fotografii Marka Karewicza oglądać będzie można w Solcu przez miesiąc, od 10 listopada do 10 grudnia.
Fotografowi, światową sławę przyniosły portrety ludzi jazzu. Towarzyszył m. in. w ostatniej trasie Milesa Davisa. W Polsce znany jest bardziej jako autor okładek płyt. Kto ma w domu czarne płyty Anny Jantar czy Tadeusza Nalepy, ten zapewne ma i dzieła Karewicza.
WYSTAWA / Wśród ponad 30 zdjęć tworzących wystawę, znajduje się portret Milesa Davisa, który w gigantycznym formacie prezentowany był niegdyś na jednym z nowojorskich drapaczy chmur. Jest też fotografia Raya Charlesa, zrobiona podczas jego trasy po Europie. Muzyk żartował, że jest to najlepsze zdjęcie, jakie kiedykolwiek mu zrobiono.
W Solcu zobaczyć będzie można również 30 okładek płyt, wybranych przez artystę ze zbioru ponad 1500 projektów. Wśród nich - pierwsza polska okładka płytowa, stworzona przez Karewicza dla zespołu Niebiesko Czarni oraz okładka płyty Wojciecha Karolaka, która znalazła się wśród 600 najlepszych okładek płyt wszech czasów w rankingu wydawnictwa Taschen.
Wystawa Marka Karewicza to wyjątkowe spotkanie z historią jazzu, rocka i ekspresji muzycznej w 60 legendarnych kadrach i grafikach.
-------------------------------------------------------------------------------------------
MAREK KAREWICZ
Artysta fotografik, członek Z.P.A.F., odznaczony Honorowym Tytułem F.I.A.P.. Dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, działacz PSJ, organizator życia jazzowego, komentator i prezenter muzyki jazzowej, przez ponad dwadzieścia lat DJ w warszawskim klubie „Remont”. Z polskim środowiskiem jazzowym związany na dobre i na złe, z pasją fotografuje świat jazzowy, nie stroni też od innych rodzajów muzyki. Zgromadził archiwum liczące około dwóch milionów negatywów. Miał wystawy swoich fotogramów w 18 krajach. Projektuje także okładki płytowe, ma ich już tysiąc pięćset. Uwielbia piwko, nie znosi idiotów i odzierania życia z intymności w systemie papparazich…
Jazz Forum 3/98
W jego archiwum ukryta jest prawie cała historia polskiego jazzu i panteon największych gwiazd. Chyba nikt w Europie nie zrobił tylu jazzowych fotografii co Marek Karewicz. On sam jest żywą legendą tej muzyki. Fotografuje od samego początku tzn. od czasu kiedy jazz wyszedł z podziemia (...). Wystawa Marka Karewicza pt. „This Is Jazz” to jedna z najbardziej kompletnych kolekcji sław jazzu, jakie kiedykolwiek udało się zgromadzić. Pokazywana była od Uralu po Chicago (...). Jazz i fotografia to dla niego nie tylko zawód, hobby i pasja, to po prostu styl życia.
Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu Jazz Forum