Solec, Instytut Kulturoznawstwa SWPS oraz Studenckie Koło Filmowe „Kinematograf” mają zaszczyt zaprosić na cykl spotkań:
KULTURY ZNAWSTWO
KULTURY ZNAWSTWO to cykl prelekcji poświęconych wybranym aspektom szeroko definiowanej kultury (popularnej). Tematami kolejnych wykładów staną się więc rozmaite „wyzwania” kulturoznawstwa, które – zestawione razem – złożą się w wielogłosową narrację na temat różnorodnych odprysków otaczającej nas wszystkich codzienności. Spotkania prowadzić będą kulturoznawcy, filmoznawcy i medioznawcy związani z Instytutem Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie, którzy – opowiadając o nie do końca oczywistych zjawiskach (pop)kultury – w niebanalny sposób przedstawią zakres podejmowanych przez nich problemów badawczych.
Do udziału w prelekcjach zapraszamy osoby zainteresowane zarówno pogłębieniem wiedzy, jak i wymianą poglądów na temat zagadnień poruszanych w trakcie poszczególnych wykładów.
Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w wybrane niedziele o godzinie 20.00.
Program:
24.11.2013: Joanna Jeśman, Sztuka biologiczna, nauka i jabłka, czyli nic na temat Steve’a Jobsa
08.12.2013: dr Radosław Filip Muniak, Mężczyzna – nowy mroczny przedmiot pożądania
12.01.2014: Karol Jachymek, „Kalina w innych scenach jest dobrze podana i dobrze zdjęta”, czyli nagość i erotyka w kinie polskim lat 60.
02.02.2014: dr Aleksandra Drzał-Sierocka, Filmowe jedzenie
16.03.2014: dr Mirosław Filiciak, Poza ekran. Zmiany praktyk oglądania, od magnetowidów do torrentów
06.04.2014: dr Mateusz Skrzeczkowski, Sumienie obrazów – Zagłada jako wyzwanie (est)etyczne